Resultat MalmöSimmet 2014

Nedan är preliminär resultatlista för MalmöSimmet 2014.

Ser ni något fel i denna kan ni kontakta This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , skulle det vara så att ni har fått en tid noterad och vet med er att ni inte fullföljt banan eller fått hjälp av båt vill vi gärna att ni mailar så vi kan mata in DNF på er. Det kan hända att någon råkat komma nära målgången när och chippet reagerade även om ni inte fullföljde banan. De som fått DNF 500 har klarat kraven för MalmöKlassikern. P g a rådande väderförhållande valde tävlingsledningen att korta kraven för MalmöKlassikern till 500 meter.

 

Resultatlista Malmösimmet 2014
2014-08-17
1000 meter Kvinnor
Plac Startnr Namn Klubbnamn Sluttid
1 115 Thuné Ulrika SK Sydsim 16:53
2 276 Castengren Linda Ingen Klubb 21:31
3 114 Thuné Camilla Täby Sim 21:47
4 279 Nilsson Britt-Marie SK Sydsim 21:57
5 104 Bergman Hanna SK Poseidon 23:52
6 116 Tufvesson Linn SK Poseidon 23:57
7 217 Lindberg Hanna MKK 25:23
8 281 Pettersson Sofie LASS 25:23
9 280 Persson Frida Simklubben Ran 25:27
10 1 Andersson Cajsa Landskrona simsällskap 28:43
11 30 Lundberg Janna Ingen Klubb 29:20
12 278 Mattsson Sofie Karlshamns Simklubb 30:27
13 203 Hull Anna Ingen Klubb 30:56
14 202 Andersson Jennie Ingen Klubb 32:11
15 105 Bonicel Madeleine Ingen Klubb 32:33
16 295 Sjöberg Hanna <Ingen Klubb> 32:45
17 220 Liersch Nordqvist Annika AXA Sports Club 33:18
18 297 Hollender Vanessa SK RAN 34:05
19 46 Sjöberg Emma Ingen Klubb 36:30
20 14 Friberg Dahlberg Malin Triathlon syd 36:33
21 28 Larsson Ulrika Hyby Hundhotell 36:34
22 108 Joyce Jennifer Ingen Klubb 38:02
23 32 Mårtensson Cecilia Team Ekman 41:11
24 37 Palm Nina Ingen Klubb 41:30
25 10 Ekberg Kristina Coach K Runners 41:52
26 204 Olsson Kerstin Trelleborg simsällskap 43:40
27 36 Olsson Sofie Ingen Klubb 45:04
28 29 Leidersdorff Victoria Trelleborg simsällskap 46:20
29 39 Persson Kornelia Ingen Klubb 47:11
30 8 Cederberg Ida Ingen Klubb 48:12
31 4 Balder Elin Ingen Klubb 48:52
32 34 Nedavaska Sanna Ingen Klubb 48:57
33 21 karlsson Lena Friskis o svettis malmö 49:03
34 45 Satalic Justina IK Häktet Malmö 49:12
35 189 Fällström Birgitta Pingvin Rugbyklubb DNF 500
36 299 Nordahl Matilda SK Ran DNF 500
47 Stensson Sara Bergkvara Triathlon DNF 500
19 Holst Tina DNF 500
40 Persson Rose-Marie DNF 500
46 Sjöberg Emma DNF 500
51 Winqvist Caroline DNF 500
290 Nilsson Åsa DNF 500
33 xx DNF 500
277 Pettersson Sofie DNF 500
110 Richter, Jessika DNF 500
25 Kämpelycke, Christina DNF 500
34 Nedavaska, Sanna DNF 500
35 Nilsson, Marie DNF 500
1000 meter Män
Place Startnr Namn Klubbnamn Sluttid
1 310 LindbomTobias MKK 13:54
2 291 Olsson Nils-Christian Simklubben Ran 15:46
3 120 Falk Jonas MKK 15:57
4 289 Mörck Joel S 71 16:39
5 123 Jagerstål Niklas SK Triton 16:44
6 298 Lindberg Johan MKK 17:16
7 286 Hemmendal Mattias Ystad Simsällskap 17:42
8 296 Lundin Björn Simklubben Lödde 18:52
9 131 Tufvesson Fredrik Ingen Klubb 19:21
10 124 Jaxell Johan Team Urban Cycles 19:28
11 119 Englund Gustav MKK 22:51
12 294 Thorén Mattias Ingen Klubb 23:59
13 117 Assarsson Jonas SSIden 24:22
14 284 Fransson Mikael AS Neptunus 24:41
15 216 Bladh Linus Trelleborgs Simsällskap 25:00
16 207 Berg Mattias Ingen Klubb 25:12
17 52 Andersson Jörgen Ingen Klubb 25:43
18 20 Leidersdorff Martin Team Trelleborg Triathlon 26:23
19 132 wirkeland Ulf Ingen Klubb 26:54
20 292 Ottosson Torbjörn Trelleborg simsällskap 27:10
21 285 Frentzell Mikael Heleneholms IF Tri Team 27:39
22 61 Egard Mats Ingen Klubb 28:39
23 209 Medina Leonel World Maritime University 30:20
24 287 Larsson Jimmy Karlshamns Simklubb 30:36
25 70 Guillermo Julian Tetra Pak IF 31:13
26 75 Hermodsson Magnus ÅF Consult 31:14
27 133 Östman Joakim Ingen Klubb 31:29
28 57 Björkman Joakim Ingen Klubb 32:33
29 101 Vikström Simon Ingen Klubb 32:39
30 66 Frank Mattias SK Lödde 32:44
31 96 Svensson Per Triathlon Syd 34:52
32 82 Messina Calogero Lillo La Trattoria i Malmö 35:53
33 69 Grimstad Ivar Ingen Klubb DNF 500
34 163 Carlen Stefan Wihlborgs Fastigheter AB 36:14
35 78 Larsson Lars-Gunnar Dondolarsi SC DNF 500
36 62 Ekman Niklas Team Ekman 36:39
37 92 Staaf Johan Heleneholms IF TriTeam 37:15
38 125 Jönsson Hans-Åke DuPont Chemoswed IF 37:20
39 121 Glenberg Ove GAE 37:32
40 87 Persson Henrik Ingen Klubb 38:23
41 102 Wremerth Fredrik VHTK 39:03
42 63 Engqvist Marcus ÅF Consult 39:38
43 206 Appladahl Mats Vision 39:49
44 300 Olsson Nils Ringsjöbygdens Skötsel o Anläg 42:25
45 76 Holmqvist Kristofer Ingen Klubb 42:36
46 205 Sjöfors Daniel Ingen Klubb 44:30
47 97 Svärd Tomas Ingen Klubb 44:51
48 56 Benckert Henrik Ingen Klubb 45:10
49 73 Hartman Jörgen Verisure 48:22
50 95 Ströbeck Kristofer Ingen Klubb 48:31
51 99 Torkelsson Erik Ingen Klubb 49:27
52 81 Leo Magnus Wihlborgs Fastigheter AB 49:48
53 54 Augustynowicz Mariusz Ingen Klubb 51:55
54 77 Kämpelycke Magnus Naturek 53:25
55 67 Furtenbach Daniel Kliniken för akupunktur och sjukgymnastik 53:45
56 128 Nilsson Markus Brandkåren i Svedala 54:06
57 98 Säll Jonas Kastanjeskolans Racing Team 54:17
60 Collowin Matthias DNF 500
94 Sterner Thomas DNF 500
58 Cederberg, Stefan DNF 500
103 Österlund, Anders Bertil DNF 500
127 Lauri Johan DNF 500
2000 meter Kvinnor
Place Startnr Namn Klubbnamn Sluttid
306 Heimsten Sofia Sydsim 30:46
226 Sjöholm Erica Sjöbo Simsällskap 30:51
305 Ståhl Moa SK Triton 34:16
218 Jönsson Cecilia SK Lödde 39:31
315 Gren Anna Karups skola 41:00
143 Nilsson Camilla Ingen Klubb 46:13
213 Ekelund Mari Sk Lödde Masters 46:14
223 Nelson Becky Ingen Klubb 48:55
219 Lejon Mimmi Österlen Sim 49:49
216 Bladh Linus Trelleborg simsällskap 53:52
222 Malmberg Lena Heleneholms triteam 54:00
225 Nimark Sara Heleneholms IF Tri Team 57:39
141 Mörnstam Tina N Malmö löparförening 1:06:06
203 Hull Anna Ingen Klubb 1:07:59
140 Kottulinsky Antonia DNF 500
144 Nord Maria DNF 500
148 Madeleine Rosberg DNF 500
151 Szymczak Delphine DNF 500
204 Olsson Kerstin DNF 500
214 Eriksson Malin DNF 500
221 Lundberg Jenniefer DNF 500
228 Südow Anna DNF 500
2000 meter Män
Place Startnr Namn Klubbnamn Sluttid
1 310 Lindbom Tobias MKK 27:41
2 239 Ericsson Rasmus Skåre Swim Club 28:37
3 271 Vitazka Honza SK Ran 29:17
4 272 Wohlström Aron Malmö Night riders 31:53
5 291 Olsson Nils-Christian Simklubben Ran 32:37
6 235 Brenes Julio World Maritime University 34:09
7 258 Palm Magnus Sjöbo simsällskap 34:13
8 280 Deliv Jon MKK 34:40
9 232 Andersson Max SK Ran 35:42
10 286 Hemmendal Mattias Ystad Simsällskap 35:46
11 303 Radlovacki Daniel Lugi 36:17
12 255 Månsson Fredrik Saltsjöbadens IF 36:28
13 259 Perera Roberto Orcas 36:38
14 289 Mörck Joel S 71 38:00
15 307 Nyman Johan Openwaterswimclub 38:21
16 260 Postema Tom Sjöbo Simsällskap 38:46
17 318 Lentonsson Andreas Ingen klubb 39:39
18 253 Murmark Anders Kämpinge GF 39:58
19 242 Gren Magnus Karups gamla skola 40:33
20 234 Bonicel Sebastien Heleneholm Tri 40:44
21 273 von Dardel Seth LUGI Simsport 40:47
22 182 Lundström Martin Ingen Klubb 41:06
23 256 Nilbrink Per Triathlon syd 41:09
24 189 Peterson Håkan Ygge Malmö Klätterklubb 42:15
25 250 Linke Heiner Triathlon Syd 43:10
26 245 Larsson Henrik Team Kusttränar www.kusttranar.se 43:52
27 320 Bengtsson Lars Tetra Pak IF 44:02
28 261 Rakow Wilfried Wasserfreunde Öresund 44:11
29 264 Ståhl Jonas Tetra Pak IF 45:17
30 254 Myrnäs Kristoffer Räddningstjänsten Syd 46:12
31 266 Thulin Kasper Kämpinge GF 47:16
32 269 Westholm Jon Ingen Klubb 48:42
33 177 Brissman Ulf
Ingen Klubb 49:42
34 186 Ohlsson Lennart Ingen Klubb 50:32
35 251 Marenco Federico Ingen Klubb 50:51
36 185 Morgan Peter Karupslund Activities 50:56
37 207 Berg Mattias Ingen Klubb 51:47
38 316 Siversson Anders Ingen klubb 51:57
39 292 Ottosson Torbjörn Trelleborg simsällskap 52:22
40 302 Jansson Tobias Team Trelleborg Triathlon 52:54
41 230 Andersson Christer Sjöbo simsällskap 53:13
42 252 Milewski Jarek Triathlon Syd 53:21
43 172 Karnland Linus Triathlon Syd 55:00
44 20 Leidersdorff Martin Team Trelleborg Triathlon 55:23
45 164 Christoffersen Ole Ingen Klubb 55:39
46 247 Larsson Mikael Karups gamla skola 55:49
47 233 Ascard Johan Hajen Lomma 56:32
48 157 Andersson Christopher Karlshamns SK-Triathlon 56:43
49 212 Horning Marcus Heleneholms IF Tri Team 57:02
50 209 Medina Leonel World Maritime University 57:39
51 188 Oredsson Filip Heleneholms Tri Team 57:57
52 193 Sensky Fredrik Ingen Klubb 58:36
53 169 Jeppsson Jon Ingen Klubb 58:52
54 183 Malmgren Linus Ingen Klubb 59:10
55 166 Ewald Johan Heleneholms IF Tri Team 1:04:09
56 190 Riekwel Manfred Ingen Klubb 1:04:51
57 319 Laurin Henrik Ingen klubb 1:06:40
58 181 Lund Patrick Ingen Klubb 1:07:45
59 156 Andersson Christian ÅF Consult 1:08:58
60 168 Helle Gorm von Spreckelsen Malmö Rugby Club 1:10:52
61 197 Wallquist Johan Sjöbo SS 1:16:16
62 159 Badiale Michele Ironman 2014 DNF
155 Adolfsson Johan DNF
160 Bjurling Andreas DNF
162 Camacho Andres DNF
167 Fält Anders DNF
171 Jönsson PO DNF
178 Lindahl Douglas DNF
200 Wijk Magnus DNF
231 Andersson Jan DNF
244 Johnsson Bengt-Erik DNF
263 Stenervik Kristian DNF

IS-Event Malmö i samarbete med Malmö Kappsimningsklubb.